BAKA > Bakadan Haberler > Burdur YDO Mermerciler Derneği Başkanı ile Sektörü Değerlendirdi

Burdur YDO Mermerciler Derneği Başkanı ile Sektörü Değerlendirdi

22.02.2011 divider image
divider image

Burdur YDO Mermerciler Derneği Başkanı ile Sektörü Değerlendirdi

Burdur Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet CANDAN ve Uzman Tarık BÖREKÇİ, Burdur Mermerciler Odası Başkanlığı görevine seçilen Naci İlci ile  işletmekte oldukları Mermer Ocağı’nda bir araya geldiler.

Mermerciliğin; Burdur sanayisinin  ve Burdur’da ki istihdamın lokomotif sektörü olduğunu belirten İlci, sektörün önündeki sorunlarının aşılabilmesi için BAKA ile işbirliği içerisinde olmak istediklerini ifade etti.

BAKA’nın başlatmış olduğu mali destek programında mermercilik sektörünün geliştirilmesinin, programın   öncelikleri içerisinde   yer almasından  memnuniyet duyduklarını paylaşan İlci, bu  destekle  gerçekleştirilebilecek projelerin  sektördeki firmalar için sıçrama yapmaya vesile olabileceğini belirtti.

İlci; İltaş Madencilik olarak  Burdur’da 2006 yılında faaliyete başladıkları  mermer ocağında bugün  220 kişinin istihdam edildiğini  ve işletmekte oldukları ocağın Türkiye’de ki örnek ocaklardan biri olduğunu ifade etti.

Mermer artıklarının değerlendirilmesine yönelik bir projeleri olduğunu ve bu projenin hayata geçirilebilmesi durumunda sektörün en önemli sorunlarından biri olan artıkların katma değere dönüştürülebileceğini söyledi. Bölge için büyük bir ihtiyaç olan bu  nitelikte projenin hayata geçirilebilmesi hususunda ihtiyaç duyulan finansmana ilişkin teşvik unsurlarının ajansımız tarafından araştırılacağı kendileri ile paylaşıldı.

Burdur YDO uzmanları; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının, bölgemizin önemli sektörlerinden biri olan mermer sektörünü yakından takip ettiğini ve sektörün daha ileriye gitmesinde her türlü işbirliğine açık olduklarını belirterek mermer ocağından ayrıldılar.