BAKA > Bakadan Haberler > Güney Koreli Yıldız Futbolcular Antalya’yı Tanıtacak

Güney Koreli Yıldız Futbolcular Antalya’yı Tanıtacak

24.10.2016 divider image
divider image

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), turizm sektörünün aktörlerinin destekleriyle turizmin yıla ve kıyının yanısıra iç bölgelere de yayılması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle kültür, eko, inanç ile spor turizm potansiyeli taşıyan ve genelde sonbahar- kış aylarında tatili tercih eden Güney Kore’den 12 Yaş Altı Yaz Ligi Şampiyonu takımı Antalya Belek’e geldi. Güney Kore’nin en büyük televizyon kanalı MBC’nin Gençlik Futbolu Destekleme Vakfı’nın (MCBYFF) Genel Sekreteri Byungshul YOON başkanlığındaki 30 kişilik kafile, 10 gün boyunca antrenman, dostluk maçlarını içeren kamp ile Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezdi. MBC televizyon ekibi de Antalya’nın spor turizmi potansiyeli, tarihi ve turistik yerlerini içeren 30’ar dakikalık iki ayrı belgesel için çekimler gerçekleştirdi.

Güney Koreli kafileye başkanlık yapan bin 330 genç futbol takımını destekleyen MBC Gençlik Futbolu Destekleme Vakfı (MCBYFF) Genel Sekreteri Byungshul YOON, desteklenen takımlardaki en iyi 12 yaş altı 18 futbolcu, 4 teknik adam ve televizyon ekibiyle Antalya’ya geldiklerini ve Antalya Belek Sentido Zeynep Golf Hotel’in misafiri olduklarını söyledi. Türkçe olarak “Türkiye çok seviyorum” diyerek bitirdiği konuşmasında Byungshul YOON, “Gelmemizdeki sebep burada Türk teknik adamlardan futbolcularımızın eğitim alması, buradaki tesisleri görebilmek ve çalışmalara devam etmektir. Güney Kore'de profesyonel ligdeki takımların da buralara gelmelerini tavsiye edeceğiz. Antalya tarihi ve doğal güzellikler açısından ayrıcalıklar sunan bir bölge. Çok güzel yerler gördük ve çok güzel şekilde ağırlandık. Çocuklarla birlikte EXPO Antalya’yı gezdik ve çok beğendik eğlenceli vakit geçirdik. 2003’den beri MBC vakfı olarak çeşitli yerlere gittik bunlar Barselona, Manchester United, Real Madrid, Bayern Münih, Trabzonspor gibi takımların kamplarını da ziyaret ettik. Antalya’da çok memnun kaldık her yıl ekim veya kasım aylarında Antalya’ya gelmek istiyoruz. Son olarak Türkiye’ye gelmeden önce güvenlik problemleri hakkında bazı endişelerimiz vardı. Antalya’ya geldikten sonra güvenlik problemlerinin olmadığını daha güvenli şekilde burada kalacağımızı gördük” dedi.

‘ANTALYA’NIN NE KADAR ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON OLDUĞUNU TANITACAĞIZ’

Güney Kore’de turizm tanıtım ve pazarlama uzmanı olarak çalıştığını ve Antalya’nın Türkiye’nin en iyi destinasyonu olduğunu vurgulayan Tanıtım PR Ajansı Ceosu Esther Eun-Gyung NA ise, “Antalya’nın Kore pazarı için birçok avantajı vardır; temiz sahilleri, birçok tarihi mekan ve kalıntılar, birçok aktivite imkanı. Eminim ki Koreliler herşey dahil konaklama sisteminden ve spor imkanlarından çok memnun kalacaktır, bu da gerçekten çok değerli bir yön diye düşünüyorum. Kore pazarını hareketlendirebiliriz. Şimdiye kadar birçok fayda sağlayacağını düşündüğüm medya temsilcilerini gönderdiğimde gerçekten BAKA’nın efor ve desteklerinden dolayı müteşekkirim. Antalya turizm ürünlerini özellikle golf turizmini 3 yıl önce tanıtmaya başladım. Memnuniyetle söyleyebilirim ki, Kore’deki en büyük turizm ve özellikle golf turizmi acentesi benimle Antalya’ya golf turları satmak üzere anlaşma yaptı. Bunu duyduğum için çok mutluyum. Eminim ki, bu ürünle başlayarak Antalya’nın Kore pazarı için ne kadar önemli bir destinasyon olduğunu tanıtacağız” ” diye konuştu.

Uzakdoğu ve Asya pazarına yönelik golf, futbol gibi spor turizmi yönünde çalışan ve heyete eşlik eden turizmci Oğuzhan ALP da, “Japonya ve Güney Kore’den spor turizmi için çalışıyorum. Asya pazarı, Antalya için çok önemli özellikle golf turizm açısından. Japonya ve Güney Kore’deki toplam golfçü sayısı 20 milyon. Güney Kore’deki iklimden dolayı kış aylarında golf oynanamıyor ve bu sebeple yurtdışına büyük yönelme var. Pazardan pay alabilmek için gerekli hazırlıkları yaptık. Partner otellerimiz ve golf kulüplerimizle bir çok projeye imza atıyoruz. Önümüzdeki sene Japon ve Koreli golfçüleri, diğer sporcuların kamp yapmaları için çalışıyoruz. Güneykore’den 300 bin, Japonya’dan ise 400-450 bin kişi kişi golf için yurtdışına çıkıyor. Önümüzdeki süreçte hedefimiz yüzde 5’e ulaşabilmek” diye konuştu.

Güney Koreli heyeti misafir eden Belek Sentido Zeynep Golf Resort Genel Müdürü Kaplan AKKOR ise, “Güney Kore’de golf çok popüler spor. 5 milyon lisanslı golfçü var. Türkiye destinasyon olarak herşeyi ile hazır. Bunun reklamını yapıp direkt uçuşları sağlamak lazım. Bunun yanında spor sahalarımız en iyi şekilde cevap verebilecek şekilde. Spor ve tarihle birleştirme anlamında Antalya ideal bir yer. 12 aya yakın güneşimiz var, iyi reklamını yapmamız ve uçak sorununu halletmemiz lazım. Turizmcilerimiz kaliteli hizmetten hiçbir zaman ödün vermemeleri, rekabette kalite önemsenmeli ve reklama bütçe ayırmalarını bekliyorum” dedi. Güney Kore heyeti ile biraraya gelip MBC Televizyonu’na Antalya’yı anlatan BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah MADENCİ de, MBC Gençlik Futbolu Destekleme Vakfı’nın (MCBYFF) Genel Sekreteri Byungshul YOON’a teşekkür belgesi verdi.

Sonbahar ve kış aylarında turizm hareketleri yoğun olan eko, kültür, spor ve inanç turizmi odaklı Güney Kore’ye yönelik tanıtım turları hazırlayan BAKA, geçtiğimiz yıllarda Güney Kore’den yüksek tirajlara sahip gazete ve dergilerin seyahat editörleri, tur operatörlerine yönelik tanıtım turları programları gerçekleştirmişti.(24.10.2016)